Kínai őrhajók a Kelet-kínai-tengeren végzett rutinjárőrözés közben a Tiaojü-szigetek körüli vizeken japán hajókra bukkantak - közölte a kínai állami óceánügyi hivatal tájékoztatása alapján a Hszinhua hivatalos hírügynökség kedden.

A hivatal közleménye szerint, amint a három kínai hajó felfedezte a japánokat, további öt hajót vezényeltek a térségbe. A nyolc hajó különböző szögekből figyeli a japán hajókat - tudatja a hivatali közlemény. Sajtójelentésekből ismert, hogy egy japán jobboldali csoport, a Ganbare Nippon tagjai indultak útnak a japánul Szenkaku-szigetekként ismert, vitatott hovatartozású területhez. Úgy tudni, a hajók fedélzetén több mint 80 aktivista van, s a japán parti őrség több hajója kíséri őket. Tavaly ugyanez a csoport szállt partra a szigeteken, kiváltva a kínaiak heves tiltakozását. A japán kormány hivatalosan nem engedélyezi, illetve engedélyhez köti a partraszállást a szigeteken. A csoport ezúttal állítólag nem készül a szigetekre, csupán körbe akarja hajózni azt.

image

 Kína tavaly szeptember óta most küldött a legnagyobb számban hajókat a lakatlan szigetekhez, amelyek többségét 2012 őszén Japán államosította. Peking és Tokió között azóta az elmúlt évtizedek legsúlyosabb diplomáciai válsága alakult ki. Tokió nem hajlandó vitát nyitni a kérdésben, miközben Peking határozottan azt állítja, hogy a szigetek ősidők óta Kína területének szerves részét képezik, azok feletti szuverenitása jogi és történelmi szempontból megkérdőjelezhetetlen. Azt sem ismeri el, hogy a szigetek japán ellenőrzés alatt állnának, ezért hajóival rendszeres járőrtevékenységet folytat a térségben. A felek folyamatosan provokációval vádolják egymást.

Japán kész erőt alkalmazni az újabb kínai területsértések megakadályozása érdekében - közölte kedden Abe Sindzó japán kormányfő, nem sokkal azután, hogy nyolc kínai járőrhajó lépett be az ország parti vízeire egy vitatott kelet-kínai-tengeri szigetcsoport közelében. Abe a parlamentben egy kérdésre válaszolva azt mondta, természetes lenne, ha Japán erőt alkalmazna, amennyiben a kínaiak megpróbálnának partra szállni a Tokió fennhatósága alá tartozó, de Peking által magáénak követelt Szenkaku- (kínaiul Tiaojü-) szigeteken.

Cat and mouse: a Chinese marine surveillance ship (top) tries to approach one of the Japanese fishing boats (bottom), with a Japan Coast Guard vessel between them.

A keddi behatolás miatt - amely a legsúlyosabb volt azóta, hogy a szigetek tavaly szeptemberi államosítása óta elmérgesedett a két ország viszonya - a japán külügyminisztérium behívatta Kína tokiói nagykövetét, és tiltakozást nyújtott át neki. Szuga Josihide kormányszóvivő sajtótájékoztatóján "rendkívül sajnálatosnak és elfogadhatatlannak" nevezte a történteket. Szuga nem bocsátkozott találgatásokba a behatolás okát illetően, de megfigyelők szerint az is szerepet játszhatott a kínai lépésben, hogy japán kormánytagok és képviselők a napokban látogatást tettek a vitatott Jaszukuni-szentélyben, amely Peking szerint a szigetország militarizmusának a jelképe. A szigeteket egyébként a kínai hajók mellett a Ganbare Nippon (Hajrá, Japán!) nacionalista szervezet bárkái is megközelítették kedden. A szervezet közlése szerint csak a környező halászati területeket akarják felmérni, de korábban a nacionalisták már végrehajtottak egy engedély nélküli partraszállást a szigeteken.

 Peking kedden határozottan tiltakozott amiatt, hogy japán aktivisták a Kelet-kínai-tenger vitatott hovatartozású szigeteihez hajóztak. A térségben egy kínai flotta folytatja járőrözését. A külügyminisztérium szóvivője, Hua Csun-jing "törvénytelennek" és "bajkeverésnek" nevezte a keddi akciót, amelynek során mintegy 80 japán jobboldali aktivista hajókon közelítette meg a kínaiul Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigeteket. Cseng Jung-hua, Kína tokiói nagykövete Kavai Csikaó japán külügyminiszter-helyettessel találkozva külön is tiltakozásának adott hangot "a területekre történt (japán) behatolás" miatt, és követelte, hogy valamennyi japán hajó hagyja el a sziget körüli vizeket. A kínai diplomata egyúttal visszautasította Japán tiltakozását amiatt, hogy kínai őrhajók léptek be e vizekre.

 A nap folyamán korábban kínai hivatalos közlés szerint három kínai hajó rutinjárőrözés közben figyelt fel a japán hajókra, s az óceánügyi hivatal erősítésként további öt hajót küldött a kelet-kínai-tengeri helyszínre, hogy "megvédje az ország területét". A hivatal legfrissebb tájékoztatása szerint a kínai flotta kiszorította a szigetek körüli vizekről a japán halászhajókat, "meghiúsítva a jobboldali japán szélsőségesek" célját. A jelentés szerint a kínai hajók folytatták járőrözésüket.

A bejegyzés trackback címe:

https://kinaihirek.blog.hu/api/trackback/id/tr835243747

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása